Počet výsledků: 4

Otevřít filtraci

Alveolární edém je typ plicního edému, který vzniká, když nahromaděná tekutina pronikne až do plicních sklípků. Důsledkem je zmenšení plochy pro výměnu kyslíku a oxidu uhličitého (viz dýchání). V takovém případě je postižený člověk ohrožen nedostatkem kyslíku a hromaděním oxidu uhličitého v krvi. Viz také edém, plicní edém, intersticiální edém.

Edém je odborný název pro otok. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz edém.

Plicní edém je nahromadění tekutiny v plicní tkáni a/nebo v plicních sklípcích, což může mít různé příčiny. Zejména v případě, že tekutina prostupuje až do plicních sklípků, je postižený člověk ohrožen nedostatkem kyslíku a hromaděním oxidu uhličitého v krvi. Důsledkem plicního edému je zhoršená výměna plynů (tzn. kyslíku a oxidu uhličitého) a může dojít i k respiračnímu selhání, v nejtěžších případech i k srdeční zástavě. Plicní edém může vzniknout při levostranném srdečním selhání nebo i z mnoha jiných příčin (akutní poškození ledvin, šok atd.). Plicní edém může představovat život ohrožující stav, který často vyžaduje intenzivní lékařskou péči. Viz také plíce, edém.

Intersticiální edém je typ plicního edému, který vzniká, když se tekutina nahromadí mezi buňkami tvořícími plicní tkáň, ale ještě nepřechází do plicních sklípků. Důsledkem intersticiálního edému je zvětšení vzdálenosti mezi krví a vzduchem, což komplikuje výměnu kyslíku a oxidu uhličitého (viz dýchání). Viz také edém, plicní edém, alveolární edém.

Zobrazeno 1 až 4 z 4

Počet výsledků